Přerovská 68, 779 00 Olomouc

+420 585 316 220

info@manek.cz

Hviezdoslavova 41, 627 00 Brno-Slatina

+420 776 195 303

infobrno@manek.cz

Co je to nitridace?

Nitridace povrchu je proces tepelného zpracování, který se používá k vylepšení mechanických vlastností kovových materiálů tím, že se na jejich povrchu vytvoří tenká vrstva nitridu. Nitridy jsou sloučeniny dusíku s kovem, které mají vyšší tvrdost, odolnost proti opotřebení a korozní odolnost než neupravené kovové povrchy.

 

Proces nitridace se obvykle provádí v peci s kontrolovanou atmosférou dusíku, kde je materiál zahříván na vysokou teplotu v přítomnosti dusíku. Dusík reaguje s povrchovou vrstvou kovu a vytváří nitridovou vrstvu.

 

Existují různé metody nitridace povrchu, jako je například plynná nitridace (gaseous nitriding), iontová nitridace (ion nitriding) nebo laserová nitridace (laser nitriding). Každá z těchto metod má své vlastní výhody a aplikace v závislosti na požadovaných vlastnostech a materiálu.

 

Nitridace povrchu se často používá v průmyslu, zejména v oblastech, kde je potřeba vylepšit odolnost proti opotřebení, korozní odolnost a mechanické vlastnosti kovových součástí, jako jsou nástroje, ložiska, ventily a další díly vystavené náročným podmínkám provozu. Nitridace se používá i u ošetření protlačovacích raket. Všechny vnitřní plochy těla rakety i úderníku jsou opatřeny antikorozní úpravou, povrch součástí je nitridován.

 

 

 A dále si u nás přečtěte

 

Přejít na protlačovací rakety