Přerovská 68, 779 00 Olomouc

+420 585 316 220

info@manek.cz

Hviezdoslavova 41, 627 00 Brno-Slatina

+420 776 195 303

infobrno@manek.cz

Co je to vzduchový kompresor u protlačovacích raket?

Vzduchový kompresor, který se používá u protlačovacích rakety, je zařízení, které slouží k vytváření tlaku vzduchu potřebného k pohonu rakety. Tento kompresor může být součástí celkového systému protlačovací rakety nebo může být odděleným zařízením, které dodává stlačený vzduch do rakety.

 

Fungování vzduchového kompresoru je obvykle založeno na principu stlačení vzduchu pomocí pístů, šroubových nebo rotačních mechanismů. Kompresor nasává vzduch z okolí a stlačuje ho do vyššího tlaku, který je pak uvolněn do rakety prostřednictvím ventilů nebo jiných ovládacích mechanismů.

 

Protlačovací rakety při práci pohání masivní úderník, kterému dodává energii právě vzduchový kompresor. Zemní protlaky tedy pracují na pneumatický pohon, nejčastěji při provozním tlaku 7 barů.

 

Abyste tak mohli zemní protlaky používat, musíte si samozřejmě pořídit vzduchový kompresor odpovídajícího výkonu. Ten volte vždy v závislosti na průměru rakety – zatímco raketě o průměru do 95 mm stačí kompresor o výkonu do 3 m3/minraketa s průměrem 180 mm už potřebuje kompresor s výkonem 5 m3/min.

 

Vzduchové kompresory u protlačovacích rakety jsou navrženy tak, aby poskytovaly dostatečný tlak a objem stlačeného vzduchu pro efektivní pohyb rakety k proražení překážek.